Uusi RengasCenter-liike palvelee Vantaan Hakkilassa
RengasCenter Vuosaaren liiketoiminnot siirtyneet uusiin toimitiloihin kesän aikana
Pitkän linjan RengasCenter-liike Tikkurilan Rengas Oy on avannut uuden rengasliikkeen Vantaan Hakkilaan. Yrittäjä Joonas Korvenpään mukaan pohdinta liiketilan muutoksesta alkoi loppuvuodesta 2024. Paikkavalinta kohdistui jo alkumetreillä Koivukylä–Korso-akselille.
Tällä alueella meitä houkutteli runsas paikallisasutus sekä pienen teollisuusalueen asiakaspotentiaali. Hakkila on helposti saavutettavissa monesta suunnasta ja liiketila itsessään vaikutti jo ensinäkemältä toimivalta tarpeisiimme.
Joonas Korvenpää, yrittäjä



Muutos tapahtui pikaisesti kevätsesongin jälkeen, kun noin 600 säilörengassarjaa siirrettiin uusiin toimitiloihin Vuosaaresta. RengasCenter Hakkilan koko rengashotellikapasiteetti on noin 1000 sarjaa, joten kasvulle on jätetty varaa. Yrityksen ulkoinen varastotila sijaitsee Hakkilan ja Tikkurilan toimipisteen välillä ja palvelee nyt tehokkaammin yrityksen sisäistä logistiikkaa.
Teemme töitä tällä hetkellä kahdelta nosturilta ja mahdollisuus on lisätä kapasiteettia tarvittaessa. Toivomme voivamme palvella mahdollisimman laajasti alueen yksityisautoilijoita sekä yritysasiakkaita. Tiloissamme hoituvat myös kaikki raskaan kaluston rengastyöt.
Teemu Lappeteläinen, yrittäjä
Kiinteistön sisätilat eivät vaatineet hurjia ponnisteluja muutostöiden osalta ja olemassa olevaa kalustusta ja laitteistoa pystyttiin hyödyntämään pitkälle. Ensimmäinen sesonki syksyllä 2025 tulee kuitenkin osoittamaan operatiiviset muutostarpeet ja esimerkiksi hallin korkeutta on mahdollista jatkohyödyntää varastokapasiteetin lisäämiseksi. Toimitilamuutoksen lisäksi yrittäjät ovat avanneet kevään aikana myös verkkokaupan, joka palvelee asiakkaita ympäri vuorokauden.
Liikkeemme työllistää täysipäiväisesti 2–3 henkilöä Hakkilassa ja tietenkin Tikkurilan toiminnot ovat säilyneet ennallaan. Sesongissa henkilökuntamäärä tuplaantuu ja nähdään, mitä mahdollisia viilauksia tarvitaan palvelun optimoimiseksi. Paikalliset yritysasiakkaat ovat ottaneet meidät ilolla vastaan, ja toivomme tavoittavamme mahdollisimman monet alueen yksityisautoilijat jo tämän vuoden puolella.
Joonas Korvenpää ja Teemu Lappeteläinen
Liikkeellä järjestetään avajaiset syyskuun aikana. RengasCenter Hakkila palvelee arkisin 8–16 ja sesongissa myös lauantaisin.
Teksti ja kuvat: Sanni Salonen